دات نت نیوک
آ.غ، ارومیه، خیابان حسنی برج آسمان،طبقه همکف،پلاک 41
989120791060+4433822244+
اصول و مفاهیم پدافند غیرعامل
اصول و مفاهیم پدافند غیرعامل

علاقه به حیات و حفظ بقاء به‌طور غریزی در هر انسانی وجود دارد، لذا در طول تاریخ، بشر برای دستیابی به ملزومات حیاتی خود ازجمله غذا و انرژی به گسترش و توسعه مراتع و زمین‌های كشاورزی و معادن پرداخته یا به جهت دفع تجاوز دشمنان خود جنگ‌ها و منازعات بسیاری را پشت سرنهاده است. سلاح‌هایی كه جوامع بشری قبل از دوران صنعتی در جنگ‌ها بكار می‌بردند دست‌ساز و بسیار ساده بود، بین فرآیندهای دانش و فناوری و نوع سلاح‌هایی كه جوامع بشری برای بهره‌گیری از آن‌ها در جنگ ابداع و اختراع می‌كرده‌اند، ارتباط نزدیكی وجود داشته است.

 

در دوران معاصر، این پیوستگی در اثر تحولات و پیشرفت‌های عظیم در فناوری رو به فزونی نهاده است. پس از وقوع انقلاب صنعتی در قرن هجدهم در اروپا و توسعه بیشتر، (پژوهش و توسعه) پیشرفت‌های شگرفی در همه سطوح فناوری پدید آمد. به‌طوری‌که دوران كنونی به‌ویژه دو دهه اخیر را (عصر انقلاب سوم فناوری) یا (دوران انقلاب در میكروالكترونیك) نامیده‌اند، تحولات مذكور لزوماً فناوری تسلیحاتی را به‌شدت تحت تأثیر قرارداد به‌طوری‌که همه ابعاد و سطوح این فناوری بسیار پیچیده شده و در خصوص طرح‌های نظامی جنبه راهبردی یافته است. پیشرفت سریع علوم و فناوری نظامی درزمینهٔ تولید انواع سلاح‌های آفندی توسط كشورهای پیشرفته و توان همپائی سایر كشورها موجب گردیده است تا بحث پدافند به‌ویژه دفاع غیرعامل توسط كشورهای اخیرالذكر موردتوجه جدی قرار گیرد. 

با نگرش به این‌كه سلاح‌های كنترل از راه دور و پیشرفته جایگزین اكثر سلاح‌های سنتی گردیده‌اند و به‌عنوان‌مثال با فشار یك دكمه از فواصل دور می‌توان جان هزاران انسان را مورد تهدید جدی قرارداد توجه به امر پدافند، طبیعی جلوه می‌نماید. 

 استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی همانند استفاده رژیم بعثی از سلاح‌هایی شیمیایی در طول ۸ سال جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی و تجربه جنگ نفت، جنگ افغانستان، مناقشه یوگسلاوی و جنگ اخیر امریكا علیه عراق لزوم توجه به مقوله دفاع، خصوصاً دفاع غیرعامل را مضاعف نموده است. 

اقدامات دفاع غیرعامل شامل اصول اساسی و ملاحظاتی است كه در اغلب كشورهایی جهان، این اصول و ملاحظات باکمی اختلاف پذیرفته‌شده‌اند ولی شیوه به‌کارگیری آن‌ها ابتكاری، هنرمندانه و خردمندانه است نه اینكه كلیشه‌ای باشد به همین دلیل وسعت هر اصل به خلاقیت‌های فكری بشر و شرایط زمان و مكان بستگی دارد و بعضاً حدومرزی برای این اصول نمی‌توان تعیین كرد و لذا در حد غیرقابل‌تصوری در نحوه به‌کارگیری اصول دفاع غیرعامل تنوع وجود دارد. در این مقاله سعی گردیده است پس از تبیین اصول و ملاحظات دفاع غیرعامل و موضوعات ذی‌ربط، توصیه‌هایی چند در خصوص اقدامات دفاع غیرعامل ارائه گردیده است. 
  تاریخ انتشار :  1397/04/27  |    نویسنده  :  SuperUser Account  |    بازدید  :  151   print